Popis nástavkového včelího úlu
Včelí úl je člověkem uměle vytvořený příbytek určený pro chov jednoho včelstva. Po celém světě najdete spousty různých typů úlů, jak se v průběhu staletí měnily a včelaři se pokoušeli vynalézt nejlepší konstrukci úlu jakožto kompromis mezi životními potřebami včel a snadnou obsluhou úlu pro chovatele.
Než vám Mirda a Pirda přivezou úl se včelstvem, seznamte se s jednotlivými částmi úlu, se kterým budete pracovat. Náš typ úlu se nazývá nástavkový a v současné době je po celé zeměkouli nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typem úlu vůbec. Je to určitě tím, že má pro včelaře i včelky mnoho předností a jeho stavba je naprosto jednoduchá. Včelaři umožňuje neomezeně přidávat nebo odebírat nástavky, kontrolovat a vyndávat rámky, a tak kontrolovat stav včelstva a jeho díla, pružně přizpůsobovat rozměry úlu potřebám včel nebo svým chovatelským záměrům. Tento typ úlu vymyslel americký včelař Lorenzo Langstroth už v polovině 19. století.
Základní části nástavkového úlu shora
1. Víko – zabezpečuje dostatečnou tepelnou izolaci úlu. Nástavky jsou nahoře otevřené, proto se musí shora přikrýt střechou, nebo stropem, většinou plechovým.
2. (Nízký) horní nástavek – je určený pro ukládání medu, je to tzv. medník. Uvnitř nástavku (dřevěné bedýnky bez dna a stropu) je vloženo většinou 11 dřevěných rámků, na které jsou pomocí drátků připevněny voskové mezistěny. Na mezistěnách včely budují své dílo.
3. Dva (nízké) nástavky – jsou určeny pro plodové hnízdo, je to tzv. plodiště. Tyto nástavky mají stejnou konstrukci a vybavení jako horní nástavek.
4. Úlové dno – mívá vyšší podmet, tzn. že volný prostor mezi dnem a spodními okraji rámků činí až 10 cm ale i víc. Na čelní spodní hraně úlového dna se nachází tzv. leták. Ten usnadňuje včelám přistát a vzletět do/z úlu. Pod letákem je po celé jeho šířce štěrbina, které se říká česno. Jsou to hlavní dveře do úlu.
5. Očko – vedlejší vchod do úlu. Očko je menší otvor ve stěně každého nástavku. Není sice v úlu nutný, ale usnadní včelám práci. Zkrátí cestu na konkrétní místo v úlu a umožňuje lepší větrání úlu. Dává se přes něj standardizovaná otočná plastová krytka. Krytka umožňuje změnit velikost otvoru očka, udělat z něj jenom větrání anebo ho úplně zavřít.
Naprostá většina nástavkových úlů se vyrábí z dřevěných palubek. Je to osvědčený materiál, trvanlivý a spolehlivý, pro včely přirozený. K výrobě úlu se však používá také dřevotříska, sololit, pěnový i tvrzený. polystyrén.